Ustronie Morskie – trochę historii cz 2

Lubisz Ustronie? Udostępnij!!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Bagicz restauracja Będąc w Ustroniu Morskim warto zobaczyć dwie sąsiednie miejscowości, które mają bardzo ciekawą historię.

Bagicz to  znane,  przedwojenne miejsce wypoczynku. Przed II wojną światową Niemcy wybudowali tam lotnisko. Niestety po wojnie Rosjanie przejęli lotnisko i pozostawili tylko budynki przy głównej drodze Kołobrzeg- Koszalin.

Restauracja Getkego.

 

20150911_094349Możemy podumać nad przewrotnością losu na poniemieckim cmentarzu.

Niewiele pozostało tam całych nagrobków ale teren jest wykoszony i warto tam zajrzeć.  Pisząc o Bagiczu musimy pamiętać o najcenniejszym znalezisku z czasów rzymskich.W 1899 roku rybak znalazł prastarą trumnę na wydmowym brzegu. Przepołowiony, wydrążony,dębowy 3 metrowy  pień skrywał szkielet młodej kobiety. Szkielet ozdobiony biżuterią otoczony był masą torfową. U stóp znajdował się stołeczek. 20151213_220850Eksponat znajduje się w kolekcji Muzeum w Szczecinie. Niestety nie można go obecnie oglądać.

Druga miejscowość to Rusowo. Warto przejść się po podworskim parku. Możemy też zwiedzić najcenniejszy ocalały zabytek w naszej gminie: Kościół z XIV w. pw. Matki Boskiej Różańcowej . Świątynia usytuowana na niewielkim wzniesieniu przy zbiegu dróg, nieopodal stawku.
Kościółek jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich na Pomorzu, dziś liczy sobie ponad 600 lat.
Kościółek z wyjątkiem przybudówki z XIX wieku (od strony wschodniej – zbudowano ją jako zachrystię) jest średniowieczny. Wieża i nawa są masywne zbudowane z kamieni polnych i cegieł łączonych na zaprawę wapienną, mury częściowo zostały otynkowane.

K.Rusowo wnętrze 6

Lubisz Ustronie? Udostępnij!!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

One thought on “Ustronie Morskie – trochę historii cz 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*